logo

Kurzy Jeskynního potápěníKurzy Jeskynního potápění

Jeskyně a jeskynní kurzy v Mexiku. 

Staňte se i Vy jeskynními potápěči, kvalitně vyškolenými u jedné z nejlepších technických škol na světě, u IANTD. Po několika návštěvách nejkrásnějších jeskynních systémů na světě - v Mexiku, ve státě Quintana Roo,  oblasti Playa del Carmen a  Tulum, jsme se rozhodli seznámit českou potápěčskou komunitu s prostředím a výcvikem jeskynního potápění v této oblasti. Yukatánské jeskyně vznikly před miliony lety po ústupu moře, kdy vápenec nebyl schopen  sladkou vodu a ta společně s krasovými procesy vytvořila nejkrásnější systém podvodních řek na světě. Rozmach potápění se zde datuje k 80. a 90. letům minulého století, kdy bylo objeveno a zpřístupněno nejvíce cenotů široké potápěčské veřejnosti a to přímo blízko hlavních silnic z Puerta Aventuras do Tulumu a z něj směrem na Valadol. Některé jeskyně jsou přímo u cesty a slouží pro místní obyvatele, domorodé Maye, ke koupání a samozřejmě i jako zdroj pitné vody. Zdejší potápění není určeno jen pro certifikované jeskyňáře nebo potápěče, kteří si kurz chtějí teprve udělat, ale mohou se ho účastnit všichni, kteří mají zkušenosti s nočním potápěním a chtějí se potápět v zajímavém prostředí. Za dohledu místních průvodců a zaplacení patřičného poplatku si může každý, v jednoduchých kavernových podmínkách Yukatánu, vychutnat neomezenou viditelnost pod vodou, prostředí plné krápníků - stalaktitů,  stalagnitů, stalagnátů  hru barev a světla procházejícího džunglí do křišťálové vody. Také zde můžete pozorovat mnoho druhů ryb a želv, které znáte z domácích akvárií. Právě v naší oblasti, kde jsme ubytováni, je hned několik krásných cenotů dostupných i pro šnorchlaře ovšem až po zaplacení nízkého vstupného. Voda je zde   plná pavích oček, mečovek, cichlid a při troše štěstí i sladkovodních želv. Certifikovaný jeskynní potápěč může za podstatně nižší vstupné navštívit až 30 cenotů v této oblasti. Viditelnost se zde  nedá změřit, jelikož voda je tak průzračná, že jste omezeni jen intenzitou vašeho světla, standardně je okolo 50 – 100 metrů. Téměř na všech  ponorech můžete pozorovat helokline - neboli efekt brakické vody, která vzniká smícháním dvou hustotou a teplotou  rozdílných vod, tedy v našem případě  mořské a sladké. Sladká je asi o 2 stupně studenější. Teplota vody se celoročně pohybuje od 24- 27 stupňů, což jsou ideální podmínky na potápění v mokrých oblecích. 

 

 

 

Historie a současnost jeskynního potápění v kostce. 
Na začátku 70 - 80 let minulého století začíná větší rozmach jeskynního potápění, hlavně na Floridě, kde jsou založeny a stanoveny pravidla jeskynního potápění. Vzniká několik potápěčských škol včetně IANTD, která se stává nejrozšířenější, kde potápěči mohou absolvovat různé kvalifikační stupně technických a  jeskynních kurzů. V 80 a 90 létech se největší mekku jeskynního potápění stává Mexiko, kde jsou objeveny nejdelší systémy na světě. Rozmanitost, dostupnost, hloubka, viditelnost, teplota a výzdoba krasových jeskyň, napomáhá v rozmachu jeskynního potápění pro širokou veřejnost. Stále více lidí z celého světa přijíždí právě sem naučit se úžasnému potápění v zajímavém prostředí zatopených jeskyní. 

 


Druhy kurzů:
a) kavernový potápěč - Cavern diver

b) intro potápěč – Intro diver

c) jeskynní potápěč – Full Cave diver 

a)  kavernový  kurz
trvá 2 - 3 dny a je základním kamenem pro jeskynní potápění. Může se ho účastnit každý, kdo má více než 30 ponorů, je certifikovaný potápěč se základním kurzem, je starší 18 let, má zkušenosti s nočním potápění,  umí zvládnout správné vyvážení, výstroj a nemá psychické problémy v uzavřeném prostředí.  Výuka probíhá s českým instruktorem a  skládá z teoretické části s učebnicí, výcviku na suchu – práce ze šňůrou v džungli a několika ponorů na otevřené vodě. Zde probíhají veškeré potřebné cviky, jako například práce ze šňůrou, ruční, světelná, hmatová signalizace plavaní bez masky při kontaktu z vodíc šňůrou, sdílení automatiky , správného držení těla a jiné. 4 – 6 ponorů v kaverně vás obeznámí a naučí práci v týmu při striktním dodržování jeskynních pravidel. Maximální penetrace-průnik je 60metrů a účastník musí během všech ponorů vidět přírodní světlo. Jelikož se jedná o velmi jednoduché a nenáročné potápění,  může se provádět s jednou lahví  s běžnou výstrojí. Veškeré dodatečné vybavení, jako cívky, bubínky a podobně vám budou zapůjčeny od instruktora. 
b)  intro potápění  - kurz trvá 2 dny.  Účastník musí mít zvýšené potápěčské vzdělání (např. AOWD, CMAS 2 hvězdy), úspěšně absolvovaný kavernový kurz,  dále minimálně 100 ponorů a měl by mít předchozí zkušenost s  potápěním s dvojčetem a s potřebnou výstrojí. Kurz se skládá z teorie, výcviku na suchu, z otevřené vody a 2 – 4 ponorů v jeskynních se naučíte více  dovedností jako je například sdílení automatiky ve dvojici při nulové viditelnosti, hledání ztracené šňůry, přemosťování, několik  kopacích technik pod vodou a další. Maximální penetrace od vstupu je 200metrů.
c)  úplný jeskynní potápěč
trvá 2 – 3 dny. Opakují se v něm všechny již zvládnuté cviky z předešlých kurzů a nově se naučíte například hledat ztraceného potápěče,  prohloubíte si znalosti z multilevlového a saturačního potápění v jeskyních a jiné potřebné dovednosti.Absolvujete dlouhé penetrace s dvojčetem na plánování pravidla spotřeby 1 / 3 vzduchu.  Všechny tyto tři kurzy se mohou absolvovat samostatně i s delší časovou přestávkou , nebo v celku za 7 – 9 dnů. během 14 dnů pobytu v Mexiku. Ráno se začíná v 9 hodin teorií a potom se autem přesouváte k některé s jeskyní. Po sestrojení výstroje, nácviku na suchu a brífinku jdete na cvičení v otevřené vodě. Po několika ponorech v jeskynních se končí okolo 16 – 17 hodiny odpoledne. Kurz probíhá vždy v češtině. Součástí je kniha, doprava na lokality, dvojče, zátěž, foukání, certifikace a po domluvě možnost půjčení výstroje. Kdo z vás by měl strach, že celou dovolenou spotřebuje jen na školení, nemusí se bát, jelikož dalších min. 5 dnů může navštívit zdejší bohaté památky Májské civilizace a přitom vám zůstane čas na ponory v karibském moři, jeskynních, nebo odpočinek na pláži. 

Ubytování je v Puertu Aventuras, které je jen asi 3 km, vzdálené od nejbližšího cenotu. Z mezonetového apartmánu, nadstandardně zařízeného máte přímí výhled přes vrcholky palem na karibské moře. K němu se dostanete okolo dvou velkých bazénů ze sladkou vodou s brouzdalištěm za 1 minutu. Obsluha vám nabídne lehátko a vy či vaši blízcí se můžete zaposlouchat do šumění vln. Pláže jsou zde bílé z jemného písku,  lákající k procházkám, nebo k stavění hradů z vašimi dětmi. Pokud se vracíte zpět do apartmánu po koupání, jistě využijete  venkovní sprchy u bazénu. Po celodenním potápění, relaxaci, nebo obdivování místních památek se Vám možná naskytne chuť trochu si zahrát tenis na umělé trávě s nočním osvětlením. Pokud přes den, nebo ve večerních hodinách dostanete hlad a nechcete si ve výborně zařízené kuchyni něco uvařit, tak vám stačí jen několik minut, aby jste se prošli do centra na lahodnou mexickou, případně italskou specialitu. Ve dne i v noci nejen u jídla v centru puerta jen tak očkem můžete  pozorovat plavoucí, vyskakující, nebo předvádějící šou delfínů, lachtanů, nebo kapustňáků a přitom popíjet třeba margaritu. Na terase apartmánu máte k dispozici žakuzy, houpací postel a gril.Samozřejmostí je v každém pokoji toaleta ze sprchou a klimatizace.  

Jeskynní potápění se liší od potápění na volné vodě několika aspekty.
PROTO JE TŘEBA ZVÁŽIT SVÉ SCHOPNOSTI!

a) není možný přímý výstup na hladinu, potápěč je stejně jako  ve vraku,  pod ledem,  nebo u dekompresních ponorů omezen
b) tma, temná voda, kal
c) klaustrofobní – stísněné prostředí