logo
logo

Severní nejen vraková cesta

Termín: 7. 12. - 14. 12. 2024
Cena: safari od 24.200 + letenka


Severní vraková cesta
29. 6. - 6. 7. 2024
cena safari bez letenky z a do Prahy: 23.600 Kč
průvodce Zdeněk

 2 volná místa

Severní nejen vraková cesta až k Dahabu
20. 7. - 27. 7. 2024
cena safari bez letenky z a do Prahy: 24.200 Kč
průvodce Renda
obsazeno

Severní nejen vraková cesta až k Dahabu
7. 12. - 14. 12. 2024
cena safari bez letenky z a do Prahy: 24.200 Kč
průvodce Renda
10 volných míst

O aktuálních změnách počtů lidí na jednotlivých termínech a lokalitách Vás budeme informovat e-mailem nebo  telefonicky, prosím, případně si  je ověřte na známých mailech či telefonech. Děkujeme.

Ceny se mohou změnit dle výše palivových příplatků či větších kursových
výkyvech.

Více k letovým řádům zde


Cena zahrnuje:
• Týdenní pobyt na lodi pro potápěče -
(6 nocí a 6 potápěcích dnů, loď vyjíždí na moře druhý den po příletu ráno, případně za 30 Euro na osobu již po příletu - pokud dovolí kapitanát)
• Letenka s letištními taxami a palivovým příplatkem, který se může změnit do té doby, než jsou letenky vystaveny  (u skupinových letenek se kvůli možné změně jména vystavují letenky cca 4 dny před odletem)
• Plnou penzi, moučník a ovoce  a nealkoholické nápoje po dobu pobytu (cola, fanta, sprite, voda, čaj, káva)
• Neomezené potápění (foukání vzduch) -tzn. min. 3 ponory denně ( kromě dne příletu a dnu před odletem)
• Zapůjčení zátěže, potápěčské láhve S80 = 11,1l a S100 =14l DIN (za příplatek 30 Euro na týden), twin z S80  s manifoldem ( za příplatek 50 euro na týden), extra stage S80 bez postrojů ( za příplatek 20 euro na týden)
• Český a Egyptský průvodce
• Transfer z Hurghády na loď
• Zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:
• Vízum 25 USD – platí se na letišti při příletu (nejlépe u okénka Exchange, v příletové hale po vstupu nalevo)
• Pojištění – cestovní a potápěčské a  individuální pojištění storna zájezdu
• Bakšíšné 60 EURO¨
• Veškeré aktuálně platné testy potřebné po vstup do zahraničí a zpět do republiky
• Příplatek za potápění v Rudém moři vč. Tiran 50 EURO ( pokud se jede rezervace Tirany resp. Dahab) nebo Ras Mohamed
• Potápění s nitroxem pro certifikovane - 6/7,5 Euro za láhev S80/S100 a nebo 60/75 Euro za týden do S80/S100 ( fouká se pokud dovolí počasí,  časové rozložení mezi ponory,plánovaná hloubka poonoru atd..., max 32 EAN)
• Testování v Egyptě ( oficiální cena 30 USD, bez dopravy a certifikatu) 50 Euro -  pouze pokud by bylo nutné dle aktuálních covidových pravidel
- Případné dodělání zvyšovacích kurzu AOWD nebo absolvování kurzu EANX - Nitrox basic a EANX - Nitrox Adwanced za výhodné ceny


Nezapomenout:
• 2 x kopii pasu (na A4) pro nezbytná povolení k vyplutí lodi
• negativní PCR 72 hodiny stary v angličtině, respirátor
• kopii potápěčské  licence
• vyplněný český zdravotní dotazník přivézt s sebou
• kopie potápěčského pojištění – doporučujeme DAN nebo Uniqa vč. pojištění na Covid v Egyptě, které pro Vás rádi zajistíme za 768 kč na týden
• pokud se chystáte na noční ponory (mimo ostrovy resp. rezervace) – nezbytnou součástí výstroje dvě lampy a jedno poziční světlo (stroboskop či chemickou tyčku - lze dokoupit na lodi)
• deko bojka -  lze dokoupit na lodi
• postcovidový zdravotní / potápěčský dotazník alias PADI

 

Itinerář Severní vraková cesta
je pouze orientační a může se kdykoli změnit podle rozmaru moře, povětrnostních podmínek a nebo dle kapitána lodi, který má vždy hlavní a poslední slovo

Den 1. Shab El Erg (Erg small)

             Mahmudat Reef       

Den 2. Mahmudat Reef

           Vrak Dunraven
           SS Thistelg

           SS Thistelgorm

Den 3. SS Thistelgorm

           Gobal Island

Den 4. Abu Nuhas – Giannis D.
                               Chrisola/ Markus
                               Carnatic

Den 5. Umm Gamar
           Sabina Reef

           Small Giftun

Den 6. Abu Ramada Island
           Gotta Abu Ramada

Den 7. Testování, čekání na odlet do druhého dne na lodi

 


Severní vraková cesta

Jedna z možných cest: Iterinář 7 denní Severní vrakové cesty z Hurgády.


Tato cesta je zpravidla šestidenní, ale pokud se podaří může být i sedmidenní na vyžádání skupiny.

1. Den: Po příletu do Hurgády si po vstupu do odbavovací haly si kupte Egyptské vízum za 25 USD. Před výstupovou halou Vás čeká průvodce, se kterým pojedete asi 15 minut do některého přístavu
v Hurgádě.
Po snídani v 9.00, se čeká až do příchodu místní policie, která provede nezbytnou kontrolu. Vyplouvá se většinou okolo 10 - 11 hodiny. První ponor je vzdálen asi 2 hodiny od Hurgády a slouží jako vyvažovací. Lokalita Shaab El Erg je velmi oblíbená pro denní lodě vyjíždějící z Hurgády. Nejčastěji se ponor provádí na  jihozápadní straně útesu, kde postupná stěna porostlá tvrdými korály, padá
do hloubky okolo 12 – 14 metrů. Zpravidla zde není příliš dobrá viditelnost, ale fauna Vám to určitě vynahradí. Můžete potkat rejnoky, velké murény jávské, napoleóny, kanice a mnoho běžných druhů klipkovitých a sapínovitých ryb. Po snídani přejíždíme na Abu Nuhas

Pokud je Shaab El Erg plný lodí na jednodenní vyjíždky nebo šnorchlařů z HRG zakotví se na jižním cípu útesu u malého tzv. Erg small. Jednoduchá lokalita na obeplutí s bohatou florou na jihozápadní, severní a severovýchodní straně. Max hloubka cca 12 metrů s postupnými stěnami a písčitým dnem s několika menšími korálovými útvary.

Odpolední ponor provedeme na Abu Nuhas leží severně od ostrova Siul asi 3 – 4 hodiny plavby z Hurgády  a většinou se zde zůstává až do druhého dne, kdy se po prvním ponoru odjíždí. Tato lokalita je nejznámější v celém Rudém moři pro svoji četnost vraků v přijatelné hloubce pro začátečníky i pokročilé. Všechny ponory se provádějí ze člunu na severní straně útesu. První a nejnavštěvovanější je Ghiannis D, byl postavený v roku 1969 v Japonsku.V roce 1983 s nákladem dřeva vyjel z Chorvatska do Saudské Arabie. 20 ledna po dlouhé cestě se kapitán rozhodl odpočinout a po krátké chvíli loď narazila v plné rychlosti do útesu. Loď se potopila ještě před příjezdem záchranné lodi. Rozlomila se na dvě části, kdy zád leží v hloubce 26 metrů a jeřáb tyčí do 4 metrů. Zadní část vraku je natočen na levý bok asi o 45 stupňů a přední  leží na levém boku. Oba kusy skýtají mnoho bezpečných proplutí. Impozantní je písmeno D na komínu lodi. Fotografové mohou pořídit snímky nejen zbytků lodi, ale i ryb a korálů.

2. Den: ranní ponor se nejčastěji uskutečňuje na vraku Carnatic. Kdysi osobní a poštovní loď v roce 1869 najela kvůli špatné navigaci na útes. Vrak 90 metrové lodě leží na levém boku a do dnešních dnů z něj zbili jen žebra a trup, který je porostlý sasankami a měkkými korály. Největší zajímavostí je kormidlo, dva stěžně a lodní šroub. Občas se tento vrak společně propluje s Ghianisem dohromady.

Další v řadě od západu je Chrisoula K. Řecká nákladní loď, se potopila, když převážela dlaždice z Jedahu do Itálie. 98 metrů dlouhá loď leží na pravoboku v hloubce 26 metrů, kdy příď dosahuje téměř k hladině. Opět vrak můžete dobře proplavat a pohrát si s fotkami v zapadajícím sluncem.

Posledním těsně za Chrisoulou je Kimon M ( Cargo vrack). Jeho malá část ční nad korálovým útesem již od ztroskotání v roce 1978. O tomto vraku se příliš neví. Leží v maximální hloubce 24 metrů na pravoboku a je opět vhodný na penetrace do vnitra vraku. Ze všech zmíněných vraků této lokality na něm uvidíte nejvíce života. Netopornící, metaříci, pomci a očaři s kanici se nachází na celém vraku.
Pokud toužíte na chvíli vraky vystřídat za ponor na korály a rybičky, můžete přímo z lodi a nebo ze zodiaku na útes, jen několik desítek metrů před kotvícími loďmi. Nejzachovalejší je na severo - západní stran, kde je pokryt v pozvolném srázu tvrdými korály do hloubky okolo 20 metrů. Největší pohodu, najdete v  hloubkách mezi 3 až 10 metry.

Noční ponor na Dunravenu – vraku ležicího v hloubce okolo 22 metrů.

3. Den: Pokud se domluvíme a jsme ochotni zaplatit 10 Euro vstup do rezervace Ras Mohammed, v brzkých ranních hodinách provedeme ponor na lokalitě Shark  reef a Jolanda reef. Jeden z nejhezčích ponorů v severní části rudého moře, s množstvím korálů, korálových ryb...

Přejezd cca 2,5 hodiny na SS Thistelgorm je snem a cílem každého potápěče se zálibou ve vracích. Loď převážela ze Skotského Glasgow, kolem Afrických břehů převážně vojenský materiál určený pro Montgomeriho  8. armádu v Tobruku.( Nákladní auta, motorky, zbraně a střelivo, letadla, radiostanice, lodě, oblečení a mnoho dalšího). Bezesporu nejkrásnější vrak v Rudém moři byl potopen 2.6.1941. Dva německé přepadové Heinkely potopili tuto 126 metrů dlouhou loď po zasažení leteckou bombou do nákladního prostoru, kde došlo k mohutné explozi vojenského materiálu. Výbuch vymrštil dvě lokomotivy, určené na výstavbu egyptské železnice do vzdálenosti cca 20 – 30 metrů od lodi na obě strany vraku. Zahynulo 9 lidi, zbytek posádky 35 osob bylo zachráněno.
    Vrak objevil Jean Jacques Custeau v roce 1955, ale nezaznamenal souřadnice v pořádku. Thistelgorm leží v hloubce 33 metrů na trupu na písčitém dně. První paluby přední části vraku dosahuje 15 metrů. Jelikož po výbuchu došlo k devastaci nákladního prostoru je hloubka v této části cca 27 metrů. Velká detonace roztrhla vrak jako krabičku sardinek. V této části vraku jsou dva malé tanky, spoustu různých velikostí patron a bomb, včetně vyleštěné nábojnice, na kterou si potápěči sahají pro štěstí. Zajímavostí je také parní kotel, který je dobře viditelný na troskách lodi.
  Příď je nejnavštěvovanější a také nejzajímavější z celé lodi. Čtyři vagóny na první palubě jsou těsně u dvou nákladových vstupů. Zde se můžete podívat na vojenský materiál jako jsou motorky, auta, nákladáky, různé druhy vozíků a jiné. Výhodou těchto vždy dvou pater jsou díry, které umožňují proplavat z jednoho prostoru do druhého. Samozřejmostí je však výbava potápěčskými lampami, ale pokud se nepouštíte do vzdálenějších útrob, můžete využít i denní světlo.
  Záď s protiletadlovým kulometem a protiletadlovým kanónem leží na levoboku. Impozantní jsou  obrovské lodní šrouby.

4. Den: Na zpáteční cestě z Thistelgormu se nachází u ostrova Gobal vrak lodi Rosalie Muller. Leží na trupu v hloubce 50 metrů v písčito – bahnitém dně, leží  přídí na sever. Byla potopena o dva dny později jak Thistelgorm, tedy
4. 6. 1941, německými bombardéry vylétajícími se základny na ostrově Kréta. Asi 100 metrová loď má většinou dva úvazy, po kterých se sestupuje a vystupuje. Viditelnost dosahuje okolo 15 metrů. Okolí lodi je útočištěm pro různé druhy malých ryb, včetně soltýnů. Horní paluba je cca ve 34 metrech  a pokud se dostanete do první paluby, budete o něco hlouběji. Zajímavostí je kapitánský můstek s koupelnou a vanou a velký svěrák dobře viditelný z vrchu vraku. Na druhé straně můžete nahlédnout do kuchyně s hrnci a kuchyňskou výbavou. Nejkrásnější je ale pro zkušené vrakaře strojovna s dílničkou plnou různeho nařádí.U šroubu nade dnem je vrstva kalu téměř s nulovou viditelností. Ponor je určen pro potápěče s kvalifikací minimálně AOWD.

Gobal Island patří k vyhledávaným místem na bezpečné a klidné kotvení na cestě mezi Abu Nuhas a Thistelgormem. Krásný ponor ze zodiaku je na východní a severovýchodní straně ostrova. Stěna padající postupně do hloubky cca 40 metrů je místy rozdělena platem mezi 15 - 25  metry. Mezi nesčetnými korály zhlédnete mnoho druhů ryb, murény, rejnoky  a při štěstí i želvy. Zajímavostí je také nákladní loď, která leží téměř ve svislé pozici mezi 12 – cca 27 metry.I dentita lodi není do dnešních dnů známá.
Téměř pod kotvícími loďěmi se nachází další zbytek vraku – Bluff ………. Je vhodný na noční prozkoumání, kde často najdete velkou murénu jávskou, chobotnici ,perutýny - lovící za pomoci vašich světel a mnoho dalších druhů nočních obyvatel. Noční ponor na této lokalitě patří k vyhlášeným a určitě si jej nenechte ujít.

 

5. Den: Umm Gamár, je ostrovem ležícím mezi Abu Nuhásem a Giftunem. Severozápadní stěna je nejkrásnějším místem na potápění. Stěna je vhodná jak na hloubkový ponor tak i na mělký, kde je bohatě porostlá měkkými sasankami. Kromě pestrých bradáčů šupinatých potkáte klipky, očaře, sapíny, murénu a při štěstí i želvu.
Asi 20 minut plavby severně od ostrova Small Giftun se nachází korálový ráj - Sabina reef.  Z parkovacího místa na jižní straně vás čluny dopraví nad korálovou zahradu, která vystupuje z hloubky do 10 metrů. Útes postupně obeplouváte po pravé ruce a jen z úžasem pozorujete tvary a barvy zdejších neponičených tvrdých korálů. Mezi zdejšími obyvateli, které potkáte, nebude chybět muréna jávská, trnucha modroskvrn , kareta pravá a při štěstí trnucha jemenská. Lokalita je vhodná na noční ponor, kde pod lodí potkáte několik murén jávských.
Abu Ramada Island. Pozdní ponor na blízké lokalitě Hurgády vzdálené jen asi 1 hodinu Vás jistě nezklame. Malý vrak potopený mezi korály v hloubce 7 metrů s dvěma motory a množství velkých murén jávských, trnuch a mnoho dalších druhů ryb to potvrzuje. Ponory se provádějí jak ze člunu, tak z lodi. Pozvolné dno padá od stěn ostrova do hloubky až 30 metrů.


6. Den:  Jen pár desítek metrů od nového přístavu v Hurgádě leží v hloubce 30 metrů vrak lodi Minia. Loď klesla na dno při zásahu leteckou pumou za šestidenní války mezi Egyptem a Izraelem v roce 1971. Vrak má asi 50 metrů a leží na pravoboku. Nejzajímavější jsou plováky, připomínající miny upevněné na jeho palubě a jeden protiletecký kulomet a 3 další menší na celém vraku. Zdatnější, vybaveni patřičnou výstrojí, mohou zaplout do prostor pro posádku nebo nahlédnout do strojovny. Zajímavostí je nevybuchlá letecká puma, která je vzdálená cca 15 metrů od přední třetiny vraku. Kvůli větší hloubce a výskytu častých proudů se výrazně doporučuje sestup a výstup po laně.


Toto nejvyhlášenější  místo na potápění se nachází na jiho - východě od ostrova Malý Giftun v  Národním parku Giftun. Lokalita je považovaná za nejzajímavější na proudové ponory v okolí Hurgády. Stěna ostrova padá do velké hloubky, kde je rozdělena nejprve převisem a později prvním a druhým platem. Můžete zde zastihnout silné proudy, které většinou od severu přináší potravu pro korály a korálové ryby. Proto je toto místo jedním z nejbohatších na podmořský život.
Ponor se provádí skokem ze člunu a jelikož stěna je několik set metrů dlouhá, musí se místo výskoku skupiny naplánovat dle spotřeby a zkušeností potápěčů. Většinou se začíná u policejní stanice, kde se ponoříme na okraj prvního plata do 30 metrů. Plato je pokryté měkkými a tvrdými korály. Na stěně mezi prvním a druhým platem v hloubce od 20 – 30 metrů se nachází několik desítek fantastických velkých měkkých korálů -  Gorgónyí – Rohovitek. Druhá plošina je v hloubce do 20 metrů a její stěny jsou od hladiny bohatě porostlé měkkými i tvrdými korály. Množství jeskyní a úkrytů na stěně nabízí k pozorovaní murény, krokodýlí ryby, velké kanice hnědoskvrné, různé hejna klipkovitých ryb, chňapaly a třeba zde potkáte i karetu, která si právě pochutnává na měkkém korálu či sasance. V malé hloubce pod hladinou loví Jehlice Choran a  barakudy.

Večerní párty, rozloučení s posádkou a poděkování Vám hostům.

7. Den: Gotta Abu Ramada
Večerní a ranní ponor na nejživější lokalitě v okolí Hurghády. Malá hloubka, jednoduchý terén, jen výjimečně proudy nabízí potápěčům ponory samostatně organizovat ve dvojicích. Ponory z pravidla dosáhnout až 90 minut pod vodou a věřte, že každý po výstupu na hladinu je maximálně spokojen.

Večeře a přespání na lodi do ranních hodin. Přesun dle odletového času busem a  odlet do Prahy.

POZOR !!!!
Používání WIFI zařízení v Egyptě (drony, dálkově řízeně kamery a teleskopy) je přísně zakázáno!
Cestujícím, kteří přicházejí do Egypta přes jakékoliv egyptské letiště, není dovoleno přivést s sebou nebo vlastnit žádnou z výše uvedených věcí. (Vyjímečně je možné  pouze po obdržení povolení od příslušného orgánu Ministerstva obrany). V případě porušení hrozí odsouzení na dobu 1-5 let a také finanční pokuta  včetně zabavení věcí. 

 

POZOR !!!! Od 18. 12. po dobu 100 dní hrozí změna lokality


Oznámení č. 82 z roku 2021

Oznámení týkající se mořského seismického průzkumu v Rudém moři a požadovaných postupů pro potápěčská centra a centra vodních sportů.

Počínaje 18. prosincem 2021 budou v Rudém moři po dobu 100 dnů prováděny seismické průzkumy mořského dna při hledání ložisek ropy a plynu na ploše 6700 km2. Mořské seismické průzkumy využívají zvukovou energii nízkofrekvenčních (0-1500 Hz) zvukových vln k mapování geologických struktur pod mořským dnem. Vzhledem k tomu, že seismické průzkumy mohou představovat riziko pro zdraví potápěčů, obrátila se společnost provádějící průzkum na CDWS, aby nás informovala o oblastech, ve kterých bude průzkum probíhat, a jejich termínech za účelem koordinace potápěčských aktivit, aby nedošlo k riziku pro potápěče. Seismická operace se řídí pokyny Poradního výboru potápěčského lékařského výboru (DMAC) o vzdálenosti bezpečného potápění od operací seismického průzkumu (2011) DMAC12 Rev. 1. 

Žádné průzkumy nebudou probíhat blíže než 10 km od potápěčských míst, pokud jsou v potápěči ve vodě. Nastane období, kdy bude část průzkumu umístěna na jih od národního parku Ras Mohamed a jižně od oblastí Suezského zálivu, jako je oblast Shaab Mahmoud, větší oblast Shaab Abu Nuhas, Soyul Small a Big, ve vzdálenosti, která je méně než 10 km od uvedených oblastí. CDWS bude moci našim členům pouze týden předem oznámit data a místa, kde se průzkum uskuteční. Většina průzkumů bude probíhat buď před 9:00 nebo po 16:00; v případě, že jsou průzkumy mezi 10:00 a 16:00 během dne, budeme vás včas informovat. Žádáme naše dotčené členy, aby neprováděli žádnou formu potápěčských aktivit v postižených lokalitách v daném časovém rámci a přesměrovali své cesty na jiná místa. Je to proto, aby se předešlo jakémukoli zranění nebo fyzické újmě potápěčů. Průzkumné plavidlo se bez dostatečného předchozího upozornění nepřiblíží k žádné potápěčské lokalitě na vzdálenost menší než 10 km. V případě, že jsou potápěči během průzkumu ve vodě, mohou zaznamenat hluk podobný beranidlu a/nebo nízkofrekvenční rachot. Pokud jsou pod vodou slyšet jakékoli hlasité neobvyklé nepříjemné zvuky, zatímco je plavidlo v těsné blízkosti jižního Sinaje, okamžitě informujte průzkumnou loď M/V PXGEO2 volací znak C6EY9 na VHF kanálu: 16 nebo 72. Žádáme vás, abyste při kontaktování plavidla uvedli vaši přesnou polohu a načasování události.

 

Fotogalerie

Severní vraková cesta