logo
logo

Jižní cesta - Safaga, Panorama, Salem Expres

Termín: 13. 7. - 20. 7. 2027
Cena: letenka + safari 22.000


Jižní cesta z Hurghady a zpět - Safaga, Panorama, Salem Expres 

 

Jižní cesta z Marsa Alam přes  Safaga, Panorama, Salem Expres do Hurgady
30. 11. - 7. 12. 2024
průvodce   Jirka
3 volná místa


7 dní na lodi Martina I., z to. ho 6 potápěcích dnů, včetně Salem Expressu a vraků Poseidonia a Black Line.

Cena zahrnuje:

Cena nezahrnuje:

Nezapomenout:

Zábava pro nepotápěče a potápěče

Itinerář cesty (pozor opačný směr - z Hurghady)

Tato cesta je s pravidla šestidenní,  ale pokud se podaří - může být i sedmidenní na vyžádání skupiny za poplatek.

1. den

Po příletu do Hurghády, většinou v brzkých ranních hodinách. Před výstupovou halou Vás čeká průvodce, se kterým pojedete asi 3 hodiny do přístavu v Marsa Alam.

Během dne dostanete snídani, oběd i večeři a zůstane Vám spoustu času na odpočinek po letu a i návštěvu Hurgády. Případně za příplatek 20 Euro vyjedeme první den na potápění.

2. den

Po snídani v 8.00, se čeká až do příchodu místní policie, která provede nezbytnou kontrolu. Vyplouvá se většinou okolo 9 – 10 hodiny. 

SHAAB ABU RAMADA

Útes Abu Ramada je vzdálen cca 1 hodiny cesty od přístavu a slouží jako mělká lokalita na první – tzv.vyvažovací ponor. Po skoku z lodi a vyvážení se potopíte do max. hloubky 10 a míjíte stěnu útesu po levé nebo pravé straně. Na ponoru je zajímavá maketa žraloka na zajímavém podstavci. Můžete zde spatřit rejnoky, perutýny a různé druhy korálových ryb.

SEVEN TOWERS – Tobia Arba

Je jedna z nejkrásnějších lokalit u Safágy. Na legendární lokalitě z maximální hloubky 16 metrů vyrůstá 5 věží v těsné blízkosti. Pokud začnete počítat věže, pak z lodi před ponorem vypadají jako by jich bylo 7. Většinou zde provádíme dva denní a jeden noční ponor, kde budeme kotvit přes noc. Můžete zde potkat od nejběžnějších druhů korálových ryb,olihní, chobotnice, hadovce, murény, rejnoky, kraby, napoleóny, ježíky až po žraloky bělocípé a listovce. Největší raritou je ale noční ponor s množstvím perutýnů využívající k lovu malých rybek světlo lamp. Není výjimkou spatřit také lovící murény nebo lovící homolice.

Lokalita je vhodná pro začátečníky, zkušené i fotografy.

3. den

SALEM EXPRES

V časných ranních hodinách přejezd k útesu, odkud budeme vyjíždíte k vraku Salem Expres.

Patří k nejznámějším vrakům pro svoji „krvavou“ historii v celém Rudém moři, který se potopil za dodnes nevyjasněných událostí. 11.12.1991 po změně kurzu narazil Salem v plné rychlosti do útesu a přibližnjě za 5 minut se potopil. Na palubě tehdy bylo kolem 700 osob. Podařilo se zachránit jen asi 160 lidí a pro zbytek se stala loď ocelovou hrobkou.

Vrak je dlouhý cca 100 metrů a leží na pravoboku v hloubce od 10 – 31 metrů.

Ponory se většinou provádí dva -  ze člunu, který Vás veze od nedalekého útesu, kde jsme zakotveni.. Při prvním obeplavete vrak lodi z vnějšku a při druhém můžete nahlédnout podrobněji do některých útrob vraku. Salem je vhodný jak pro začátečníky, tak pro velmi zkušené vrakové potápěče vybavené patřičnou výstrojí potřebnou k penetraci do vraku. Salem má neobvyklou atmosféru na rozdíl od jiných dříve potopených vraků.

Kdo nechce druhý ponor na vraku,  může se potápět na útesu, u něhož kotvíme. Útes vystupuje z pískového dna z hloubky  8 – 12 metrů a je bohatě porostlý sasankami a korály.¨

SHAB SHEIR

Nejdelší útes v této lokalitě, na kterém můžete udělat více ponorů. Na západní straně začíná majákem a na východní straně končí dvěma samostatnými útesy. Jeho stěna je ze severní strany bohatě porostlá měkkými a tvrdými korály. Jižní strana je jen velmi málo bohatá na

korály, zato na některých místech najdete jeskyňky s převisy. Na útesu je také několik zbytků safari lodí, které nezvládly u kotvení náhlou změnu směru větru.

Krásné ponory jsou také na východní straně. Podle zájmu se můžete potápět mezi korály nebo na vrak Poseidonia.

Z lodi nebo člunu obeplouváte několik větších korálových věží vyrůstajících z hloubky okolo 20 metrů. Lokalita je krásná svými soutěskami a jeskyňkou, která Vás dovede až na  korálové pole na severní straně. Potkáte zde murény, bodloky, papouščí ryby, trnuchy a občas i žraloka bělocípého.

Těsně od kotvicí lodě je v hloubce 22 metrů vrak safari lodě s obrovskou murénou jávskou. Lokalita je vhodná i pro začátečníky.

4. den

ABU KAFAN

V ranních hodinách přejezd na Abu Kafan. Patří k nejkrásnějším útesům, který najdeme v okolí Safági. Velký útes oválného tvaru směřuje ze severu na jih. Na těchto stranách jsou písčitá plata, na kterých vyrůstají menší věže, bohatě porostlé měkkými a tvrdými korály. Východní a západní strana útesu dosahuje hloubek přes 40 metrů. Loď je za příznivých povětrnostních podmínek zakotvena na jižní straně, kde je  kryta před vlnami. Ponory můžeme absolvovat přímo z lodi nebo ze člunu jako proudový ponor. Podle síly proudu začínáme od začátku severozápadní stěny nebo od středu. Občas se proudy mění, proto je doporučována signální bóje. Na lokalitě můžete potkat, kromě běžných druhů korálových ryb, také žraloky, siby,  manty a hejna barakud. Ponory na této lokalitě patří k náročnějším.

VRAK POSEIDONIA – novinka

Dalším velmi příjemným překvapením na jižní cestě z Hurgády je vrak lodi Poseidonia, vzdálený asi 2 kilometry od Salem Expresu na severní straně útesu Shaab Sher.

Vrak leží  převrácen téměř na vrchní palubě v hloubce od 7 –do 18 metrů. Trajekt, původně určený pro přepravu pasažérů, měří cca 120 metrů a je nejdelším v této oblasti. V jedné z otevřených palub spatříte na stropě mnoho záchranných vest. Je vhodný jak pro začátečníky, tak je zajímavý pro zkušené vrakové potápěče. Stáří vraku se odhaduje na cca 7 let.

5. den

PANORAMA REEF

Panorama je legendárním útesem vystupujícím z obrovské hloubky okolo 340 metrů. Velký útes se skládá z několika plat, kdy nejkrásnější z nich je na severní straně a největší na jižní. Severní plato začíná ve 20m a končí okolo 40metrů. Zde začíná nejčastěji proudový ponor,  kde můžete pozorovat hejna barakud, kranasů, tuňáků, žraloky a při štěstí rejnoky a manty. Plato je bohatě porostlé měkkými a tvrdými korály na jedné velké a několika malých věžích. Útes obeplouváte po pravé straně s proudem v zádech, kde se střídá hrana okolo 25metrů s téměř rovným srázem. Zde můžete potkat napoleony, žraloky, chňapaly a jiné pelargické ryby. Pod kotvícími loděmi na jižní straně je velké plato od 18 – 30metrů. Většinou na tomto okraji plata se uskutečňují hloubkové ponory do 40 a více metrů, pro potápěče s TMX směsmi. Stěny útesu jsou překrásně porostlé do hloubky 10metrů, s nesčetnými sasankami plnými klaunů a sapínů.

Výborná viditelnost na této lokalitě, padající stěny do modrých hloubek… se Vám na dlouho zaryje do paměti.

UMM HAL HAL – MIDLE REEF

Krásný mělký útes vhodný na noční přespání nabízí několik druhů ponorů.

Jihovýchodní strana je překrásně porostlá tvrdými korály a patří k nejkrásnějším místům v celém Rudém moři. Proudový ponor se začíná na východní straně skokem ze člunu. Ve směru k lodi se necháte unášet proudem v hloubce mezi 5 – 10 metry a kocháte se obrovskými koloniemi různých druhů korálů. V malé hloubce míjíte soltýny ,  kranasy a sapíny. Těsně pod hladinou pozorujete jehlice Chorán a občas i zvědavou karetu.

6. den

ABU HASHIS

Abu hashis získal svoje jméno po pašerácích Hašiše, kteří se před léty v této oblasti zdržovali.Hloubka od 12 – do16 metrů je ideálním terénem pro začátečníky,  ale i pokročilé. Lokalita se skládá z několika větších útesů a množství malých na vnější straně a vraku bývalé safari lodě, která leží v hloubce 14 metrů. Na písčitém dně, místy pokrytém stolovými korály spatřit ploštěnce dlouhohlavého(krodýlí rybu), ropušnice, jěžíky, murény a jiné typické zástupce v této oblasti.

Na jižní straně padá pozvolná stěna do hloubky okolo 30 metrů.

ABU RAMADA ISLAND

Pozdní ponor na blízké lokalitě Hurgády vzdálené jen asi 1 hodinu, Vás jistě nezklame. Malý vrak  a množství velkých murén jávských, trnuch a mnoho dalších druhů ryb to potvrzuje. Ponory se provádějí jak ze člunu tak z lodi. Pozvolné dno padá od stěn ostrova do hloubky až 30 metrů.

7. den

Dva poslední ponory před odletem se dělají na lokalitách blízkých Hurgády.

Nejvyhlášenější  místo na potápění se nachází na jiho - východě od ostrova Malý Giftun v Národnom parku Giftun. Lokalita je považovaná za těžší a nejzajímavější na proudové ponory v okolí Hurgády. Stěna ostrova padá do velké hloubky, kde je rozdělena nejprve převisem a později prvním a druhým platem. Mohou vás zde zastihnout silné proudy, které většinou od severu přinášejí potravu pro korály a korálové ryby. Proto je toto místo jedním z nejbohatších na podmořský život.

Ponor se provádí skokem ze zodiaku a jelikož stěna je několik set metrů dlouhá, musí se místo výskoku skupiny naplánovat dle spotřeby a zkušeností potápěčů. Většinou se začíná u policejní stanice, kde se ponoříme na okraj prvního plata do 30 metrů. Plato je pokryté měkkými a tvrdými korály. Na stěně mezi prvním a druhým platem v hloubce od 20 – 30 metrů se nachází několik desítek fantastických velkých měkkých korálů -  Gorgónií – Rohovitek. Druhá plošina je v hloubce do 20 metrů a její stěny jsou od hladiny bohatě porostlé měkkými i tvrdými korály. Dvě jeskyně a množství úkrytů na stěně nabízí k pozorovaní murény, krokodýlí ryby, velké kanice hnědoskvrné, různé hejna klipkovitých ryb, chňapali a třeba zde potkáte i karetu, která si právě pochutnává na měkkém korálu či sasance nebo dokonce spícího leopardího žraloka, což se poštěstilo nám….. V malé hloubce pod hladinou loví jehlice Choran….podvodní ráj….

VRAK MINA

Poslední ponor celého týdne se většinou provádí na vraku Mina.

Tento nejznámější vrak v Hurgádě leží jen několik desítek metrů od dnešního nového přístavu. V 50. letech minulého století dostali minolovku Egypťané od Ruska. V roce 1970 byla v 6 denní válce potopena. Dostala zásah od Izraelského bombardovacího letounu a okamžitě klesla na levý bok na dno do hloubky od 27 – 30 metrů. Ještě před pár lety jste na mořském dně mohli vidět různé tipy munice a asi 15 metrů od lodi leží dodnes letecká bomba. Z fauny můžete pozorovat sasanku s klauny,  perutýny, kanice a extrémně velkou murénu jávskou.

Na lokalitě bývá často proud a je určen pro zkušenější potápěče.

Po závěrečném obědě na lodi odjíždíme okolo 16 - 17 hodiny do hotelu v Hurgádě, kde je zajištěna večeře, případně i snídaně v závislosti na času odletu.

8. den

Popřejeme si dobré ráno a  následuje transport na letiště a přelet do Prahy. 

 

Fotogalerie

Jižní nejen vraková cesta