logo
logo

Daedalus a Elphistone

Termín: 10. 8. - 17. 8. 2024
Termín: 24. 8. - 31. 8. 2024
Cena: safari od 26.000 Kč + letenka


Deadelus
10. 8. - 17. 8. 2024
průvodce Renda
Obsazeno


Deadelus
24. 8. - 31. 8. 2024
průvodce Renda a Mařenka
3 volná místa


Cena safari od 26.000 Kč + letenka od 10.600Kč


Kladivouni

http://www.youtube.com/watch?v=rLMpmufj6Zo

Naše vlajková loď je speciálně vybavená pro rekreační i technické potápěče." MARTINA I byla dokončena  v červnu 2007.
Její kvalita, provedení interiéru a vybavení kajut vlastními koupelnami, klimatizací, ledničkou, TV/ DVD a
nitrox – membránovým systémem  ji řadí mezi luxusní lodě Rudého moře.
Pozn.: v případě výměny lodě z technických důvodů  bude přistavena loď
stejné nebo podobné kvality

 

Ceny se mohou změnit dle výše palivových příplatků či větších kursových výkyvech či nových poplatků stanovených Egyptskou vládou

Cena zahrnuje:

Cena nezahrnuje:

Nezapomenout:

Daedalus Reef.

Podmořský park, s arabským názvem Abu Kizan, patří s ostrovem Zabargat k nejvzdálenějším a vstupem také nejdražším v Rudém moři.

Osamělý útes, oválného tvaru o šířce až 500metrů, leží téměř ve středu moře mezi Egyptem a Saudskou Arábií. Od přístavu Marsa Galeb, odkud se vyplouvá, je vzdálen 150km. V devatenáctém století vybudovali Britové na holém útesu maják, ze kterého dodnes čtyřčlenná obsluha upozorňuje  lodě na pro ně nebezpečné místo. Dostat se na něj po téměř stometrovém dřevěném molu, které začíná na okraji útesu, a vychutnat si krásnou vyhlídku můžete po domluvě s kapitánem. Potápěčské lodě kotví na jižní straně, která jim poskytuje nejlepší ochranu před vlnami přicházejícími ze severní strany.

Daedalus je známý výskytem mnoha početných rybích hejn chňapalů, bodloků, karnasů a jiných. Celý je bohatě porostlý měkkými a tvrdými korály s velkými vějíři rohovitek. Na západní straně najdete malou  terasu se sasankami a na jižní plato v hloubce od 30 – 40metrů. Ostatní strany útesu jsou téměř strmé - padají do hloubky okolo 500metrů. Právě toto prostředí, málo navštěvované lidmi, s častými proudy, vyhledávají četné druhy pelargických ryb na jejich pouti v širém moři. Nejlepším místem na potápění je severní strana útesu, která je pokryta dnes již zarostlým potrubím, zřejmě zbytků nákladu nejméně z jedné z potopené lodi. Můžete zde potkat, kromě hejna barakud, tuňáků i Napoleony, žraloky černolemé, bělošpicé, kladivouny a  žraloky liščí. Při troše štěstí uvidíte i nádherné velké delfíny.

Aproximativní itinerář:
(poslední slovo má vždy kapitán, počasí, politická situace na lokalitě, momentální kondice lodi....)

1. den

Po přistání na letišti v Hurgádě respektive Marsa Alamu se přesuneme 220km respektive 71km jižně do přístavu Marsa Alam. Po ubytování na lodi a jídle, proběhne brífink a montáž, přezkoušení výstroje.

2. den

Po snídani a nezbytném odbavení policií vyplouváme na první ponor – vyvažovací na útes Mu Barak. Korálová stěna pozvolně klesá do hloubky okolo 10 – 15metrů.

Po obědě se přesuneme na jeden z útesů Abu Dabab, kde provedeme odpolední a noční ponor. Zpravidla po večeři vyplouváme směrem na Daedalus, kde za dobrého počasí budeme
v ranních hodinách. 

3. den

Před snídaní, opět podle počasí, se nejčastěji provádí ponor na severní straně útesu Deadalus, kde máte největší šanci potkat tuňáky, barakudy, delfíny a různé druhy žraloků
i s kladivouny.

Po snídani se většinou tento ponor opakuje.

Odpolední ponor je proudový na západní straně, kde můžete potkat karety pravé.

Noční ponory stejně jako u lokality Brothers Islands nejsou povoleny z důvodů častých silných proudů.

4. den

Zpravidla dva dopolední ponory na Deadelus reffu a po obědě přesun zpět k pevnině, na některý z útesů Abu Dabab, kde se provede noční ponor.

5. den

Tři ponory na krásném útesu Elphistone. Ranní se provádí na Severním platě do hloubky 30metrů a pokračuje po stěnách na východní straně. Odpolední ponor začíná na opačné straně, tedy jižním platu krásně porostlém měkkými korály a sasankami a končí na západní stěně postupně klesajíc do 70metrů. Poslední, proudový probíhá na západní straně. 

6. den

Tři denní a noční ponor se provede na útesech Abu Dabab čísla 2 a 3. Obě lokality jsou podobné jak svou velikostí, hloubkou tak i terénem. Maximální hloubky do 20metrů.

7. den

Čekají nás poslední 2 ponory. Ranní se jmenuje Abu Dabab –Bar. Na písečném dně porostlém trávou, v hloubce od 5metrů do 15, uvidíte karety obrovské s velkými čističi, kytarového rejnoka a při štěstí také vzácného dugonga – kapustňáka. Závěrečnou lokalitou je Shaab Shena – i na tomto útesu pozvolna padajícím do 15metrů, ležícím jen několik minut vzdáleném od přístavu Marsa Galeb, můžete kromě běžných druhů ryb žijících v Rudém moři také potkat dugongy.

Po závěrečném obědě na lodi odjíždíme okolo 14 hodiny do hotelu v Hurgádě, kde je zajištěna večeře se snídaní. 

8. den

Ráno Vám přejeme dobrou chuť při snídani, po které následuje transport na letiště a přelet do Prahy.  

Používání WIFI zařízení v Egyptě (drony, dálkově řízeně kamery a teleskopy) je přísně zakázáno!

Cestujícím, kteří přicházejí do Egypta přes jakékoliv egyptské letiště, není dovoleno přivést s sebou nebo vlastnit žádnou z výše uvedených věcí. (Vyjímečně je možné  pouze po obdržení povolení od příslušného orgánu Ministerstva obrany). V případě porušení hrozí odsouzení na dobu 1-5 let a také finanční pokuta včetně zabavení věcí.

 

Fotogalerie

Video Daedalus 2018 - whaleshark, želvy, delfíny a spousta rybyček :)

 

 

 

 

Daedalus