logo
logo

Fury Shoal a Dolphin reef

Termín:
Cena: letenka + safari od 20 900


Fury Shoal  (Dolphin reef) z Marsa Alam

 

O aktuálních změnách počtů lidí na jednotlivých termínech a lokalitách Vás budeme informovat e-mailem nebo telefonicky, prosím,  případně si  je ověřte na známých mailech či telefonech. Děkujeme.

Ceny se mohou změnit dle výše palivových příplatků či větších kursových výkyvech 

Cena zahrnuje: 
• Týdenní pobyt na lodi pro potápěče -
(6 nocí a 6 potápěcích dnů, loď vyjíždí na moře v pondělí ráno, případně za 20 Euro v Hurghadě nebo 40 Euro v Port Galeb na osobu již po příletu - pokud dovolí kapitanát, jinak se vyjíždí den po příletu) 
• Letenka s letištními taxami a palivovým příplatkem, 
který se může změnit do té doby, než jsou letenky vystaveny  (u skupinových letenek se kvůli možné změně jména vystavují letenky cca 4 dny před odletem)
• Plnou penzi, moučník a ovoce  a nealkoholické nápoje po dobu pobytu (cola, fanta, sprite, voda, čaj, káva) 
• Neomezené potápění (foukání vzduch) 
• Zapůjčení zátěže,  potápěčské láhve 12l S80 a 14l S100 DIN (za 30 Euro na týden),  twin 12l s manifoldem ( za týden 50 Euro)
• Český a Egyptský průvodce 
• Transfer z Hurghády na loď
• Poslední noc v hotelu 4*all incl.
 s večeří dle času přijezdu v Hurghádě
• Zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:
• Vízum 25 USD
 – platí se na letišti při příletu (nejlépe u okénka Exchange, v příletové hale po vstupu na levo)
• Pojištění – cestovní a potápěčské a  individuální pojištění storna zájezdu
• Bakšíšné 50 EURO
• Polatek za potápění v Rudém moři 50 Euro
• Veškeré povinné covidové či jiné testy potřebné před cestou, během cesty  ( pro neočkované v Marsa Alam PCR test za 65 Euro na lodi) a po cestě
 Potápění s nitroxem pro certifikovane - 6 Euro za láhev a nebo 60 Euro za týden do S80 nebo 75 Euro do S100 lahve ( fouká se, pokud dovolí počasí, časové rozložení mezi ponory, plánovaná hloubka poonoru atd...,  max 32 EAN) 
- Případné dodělání zvyšovacích kurzu AOWD nebo absolvování kurzu EANX - Nitrox basic a EANX - Nitrox Adwanced za výhodné ceny 


Nezapomenout: 
• 1 x kopii pasu (na A4) pro nezbytná povolení k vyplutí lodi 
• kopii potápěčské licence 
• kopie potápěčského pojištění – doporučujeme DAN,
 které pro Vás rádi zajistíme 
 pokud se chystáte na noční ponory  mimo ostrovy – nezbytnou součástí výstroje dvě lampy a jedno poziční světlo (stroboskop či chemickou tyčku -   lze dokoupit na lodi)
• deko bojka -  lze dokoupit na lodi
• vyplněné zdravotní prohášení

 

přibližný itinerář: Z Marsi přes Fury Shoal až na Elphistone

    Plán cesty a lokality se mohou měnit, dle počasí a rozmarů moře. Potápěčské Safari je 6 denní. Může se po domluvě prodloužit na 7 denní za příplatek 20 Euro za osobu.

1.Den
Po příletu do Marsa Alamu,  se přesuneme  autobusem cca 80 km cca 50 minut do přístavu Marsa Alam. Nalodíme se, rozdělíme kajuty, vybalíme potápěčské věci a nasnídáme se.
Po policejní kontrole mezi 10 – 11 hodinou, vyplouváme  z přístavu v dopoledních hodinách. Vzhledem,  k  vzdálenosti, která nás při přeplouvání na Fury Shoal  čeká, provedeme jen jeden a nebo při dostatku času dva denní ponory.
První ponor na Shaab Marsa Alam cca 30 minut od přístavu. Vyvažovací ponor s jeskyňkami a rozpadlým vrakem malé Safari lodi v hloubkách od 7 – do 20 metrů.
Pokud se bude vše časově stíhat, druhý denní ponor  -  přejezd cca 2,5 hodiny na Gotta Ghadir. Lokalita umožňující se potápět jak z lodi tak si vyzkoušet pro začátečníky  ponor ze zodiaku. Maximální hloubka ponoru je 15 metrů. Stěny útesu jsou porostlé tvrdými koráli. Kromě běžných tipů korálových ryb, zde můžete spatřit krokodýli ryby (zploštěnec dlouhohlaví), ropušnice nebo murény. Po večeři, přejíždíme až do ranních hodin na Fury Shoal.
Přesun přes noc cca 100 km na Satay Reef. Pokud se bude vše stíhat při cestě zpět na jih, provedeme noční ponor na jednom z kotvících míst na lokalitě Satya reef. Největší útes na této cestě nabízí mnoho ponorů a zaleží jen na čase a povětrnostních podmínkách, kde budou prováděny.


2. Den
 
Malahi. První ponor je vhodný provést skokem  z plata lodi . Krásné útesy s množstvím homolí blízko u sebe tvoří labyrint s prolézačkami v hloubce od 20 do 10metrů. Na jihozápadní straně je několik homolí porostlých měkkými i tvrdými korály. Na věžích můžeme také najít hejna bradáču se sapíny .Častý je pod lodí výskyt  Napoleonů, rejnoků – trnuch a murén.
Satya reef – dolphin house je téměř každý den navštěvován hejnem delfínů dlouholebých. Proto i  my, při troše štěstí, začneme šnorchlováním ze zodiaku. Pozorované hejno se většinou skládá až ze 70 jedinců, kteří se dle nálady převádějí před šnorchlaři. Pozor doporučujeme na plavání s delfíny šnorchly a zátěžoví opasek
J

(Jen pokud se tak domluvíme) Sataya reef.
Jiho/ západní strana vzdálená jen asi 200 Metrů od kotvící lodě strmě padá do velkých hloubek, kde můžeme absolvovat hloubkový ponor. Při plavbě zpět k Martině I. Míjíte krasnou zahrádku plnou korálů a hejn ryb.
Zde pod lodí na tentokrát severní straně  proběhne noční ponor v max. hloubce 10 – 15 metrů.  Asi po 50 – 100 metrech po seskoku z plata proplouváte kolem několika korálových sloupů, které sahající téměř až k hladině. Útes se postupně obeplouvá po pravé ruce a vrací se malou průrvou, v téměř hladinové hloubce s jeskyňkou vyplutím téměř bezprostředně u lodi. Na ponoru je možné pozorovat několik perutýnu, hojně lovících malé rybičky osvětlené potápěčskými svítilnami. Bodlok modrý, trnuchy, čtverzubci s lulankami často lemují celý ponor. Při úplňku je možno také spatřit chobotnice. Největším lákadlem je spící Napoleon v některé z malých jeskyněk v útesu.


3. Den
Claudia reef. Ponor vzdálen asi 30 minut plavby. Nevelký útes vystupující z hloubky okolo 20 metrů je možné obeplavat dokola a přitom navštívit krásné jeskyně s tunely v levé části. Tunely jsou velmi jednoduché a bezpečné i pro začátečníky v hloubkách od 4 – 9metrů. V jeskyních a tunelech je možné spatřit rejnoky – trnuchy, kruhatce a očaře v malých hejnech. Severozápadní  stěna postupně klesá do hloubky 25 metrů a je lemována tvrdými korály útesovníků a děrovníků. Pod lodí se vznáší hejna parmic za asistování pyskouna obrovského -  Napoleon. Kotvící strana útesu je bohužel zničena.
Abu Galawa Small
Menší komplex útesů propojených korálovými zahradami a laguna uprostřed mezi útesy s písčitým dnem je jako obrovské akvárium.  V hloubce asi 15 metrů leží nádherně porostlý vrak jachty dlouhé asi 15 m. Maximální hloubka  18 m. Velmi pěkné na focení.
Abu Galawa Big (nebývá zařazen v itineráři)
Větší útes s chráněným kotvištěm. Samotný útes není příliš zajímavý. Zdejší vrak malé vlečné lodi Tienstin leží v malé hloubce a k jeho prohlídce stačí 5 minut. Pokud si máme vybrat, tak dáme přednost ponoru na malém Galawa.


4. Den
Po asi 5 hodinové přeplavbě zastavím na lokalitě.  Wadi gimal Dahar. Kdo chce může zde provést noční ponor. Kotví se na jiho - východní straně.  Maximální hloubka na noční ponor z lodi je 10 metrů. Po večeři přejíždíme cca 2,5  hodinu na Shaab Sharm, kde přenocujeme.
Ranní ponor na stejné lokalitě ze zodiaku Wadi gimal Dahar. Po ponoru přejíždíme cca 2,5  hodinu na Shaab Sharm, kde přenocujeme.
Shaab Sharm. Většinou zde provádíme dva ponory ze zodiaku na severovýchodní a západní straně.U velkého útesu, kotvíme nad písečným platem, které začíná v 35 metrech a končí u stěny v 16 metrech, porostlé tvrdými koráli. Zde můžete potkat velké množství korálových ryb včetně hejn chňapalů a chrochtalů. Na východní straně jsou další dvě menší věže. Novinkou na severní straně, je vrak Safari lodi v hloubce pod 60 metrů.
Dlouhý přesun v odpoledních hodinách na Abu Dabab, kde přečkáme zbytek noci.


5. Den
Elphistone reef- je nejkrásnějším útesem střední části Rudého moře v Egyptských vodách a stihneme zde  1 denní ponor. Je vzdálen asi 10 km na volném moři. Je 300metrů dlouhý a jeho stěny padají strmě do hloubky okolo 80 100 metrů. Jen na severozápadní a jihozápadní straně se nachází plata padající z hloubky 20metrů postupně do 50metrů. Právě tato dvě plata jsou nejvíce navštěvována velkými rybami jako jsou kranasové, siby, žraloci, barakudy a manty. Při několika ponorech na platech jsme ve větších hloubkách pozorovali hejna žraloků čítající přes 10 jedinců. Většinou žraloky bělocípé, černolemé, kladivouny a statné ale plaché žraloky bělokrajné. Stejně jako na ponorech na Bratrech i zde si začátečník během potápění na stěnách v malých hloubkách může přijít na své a potkat například napoleony, murény, želvy, tuňáky, žraloky bělocípé, dlouhoploutvé. Stěny útesu  v hloubkách do 10metrů jsou porostlé sasankami a korály.
Druhý ponor je vzdálen cca 1, 5 hodiny. Shaab Mubarak – Lokalita blízká Marsa Galebu, kde je šance potkat  želvy  a dugonga. Na útesu můžeme absolvovat  ponor jak s lodi tak se zodiaku. Na severozápadní stěně je hloubka cca 10 – 20 metrů s několika menšími útesy vyrůstající ze dna.
Odpoledne se vracíme na lokality Abu Dabab, kde provedeme třetí a noční ponor.
Noční ponor na Abu Dabab číslo 3. Včetně krásné jeskyně
J


6. Den
Brzkou ranní lokalitou pro nás bude Abu Dabab el Bar. Lokalita je těsně u hotelové pláže od   2m - do 12 metrů. na písčitém dně vyrůstá tráva která láká jak želvy tak ostatní vodní živočichy a savce. Ponor trvá většinou 60-70 minut. Na lokalitu se jezdi v ranních hodinách k vůli větší šanci vidět obrovské až 1,5 metrů velké želvy, kytarové rejnoky, rejnoky mauricijské a při štěstí i Dugonga. Na této lokalitě se platí vstup 10 euro.
 Na druhý denní ponor  přejedeme cca 30 minut  na některý z útesů Abu dabab, kde zůstaneme celý den.
Všechny útesy Abu Dabab jsou číslovány od 1 až do 6.


7. Den

Vstaneme  poněkud později a po brífinku se přesouváme lodí na severo - západní stranu Shaab Marsa Alamu, kde se rozloučíme závěrečným ponorem s Rudým mořem. Na této lokalitě zůstáváme cca do 13 – 14 hodiny a po té přeplujeme do přístavu.
Dle odletů a časů se poslední zbytek dne plánuje individuálně.

8. Den 
V ranních hodinách odlet do CZ.